trwa wczytywanie...

Pomoc - przygotowanie plików

Jak prawidłowo przygotować plik do druku?

Poniżej przedstawiamy zasady przygotowania do druku ulotek, wizytówek, plakatów, notesów, katalogów, teczek i innych materiałów reklamowych. Szczegółowy opis dotyczący danego produktu znajduje się w zakładce "Przygotowanie Pliku" dostępnej przy każdym produkcie. Umieściliśmy tam również szablon, który zawiera istotne informacje i na jego podstawie należy przygotować projekt. Można go otworzyć w dowolnym programie graficznym.


Zalecamy przygotowanie plików w formacie: pdf, tif, jpg, ale przyjmujemy większość plików z najpopularniejszych programów graficznych takich jak: Corel Draw, Adobe Ilustrator, Adobe InDesign, Adobe Photoshop i inne. W przypadku wątpliwości czy plik nadaje się do druku, prosimy o wysłanie go w celu weryfikacji na biuro@gomeo.com.pl


Rozdzielczość:
Rekomendowana rozdzielczość map bitowych to 300 dpi. Wydruk z projektów, które mają niższą rozdzielczość może wyjść mniej ostry lub rozmyty.

Kolorystyka:
W druku offsetowym, cyfrowym i wielkoformatowym należy ustawić kolorystykę na paletę CMYK. Pozwoli nam to po wydruku uzyskać maksymalnie zbliżone kolory do tego co widzimy na ekranie monitora. Nie należy przygotowywać projektu w kolorystyce RGB. Pod spodem umieściliśmy przykład jak ten błąd może wpłynąć na końcowy wydruk.



Spady:
Każdy plik powinien mieć przygotowane spady standardowo po 2 mm z każdej strony (np. dla plakatów i katalogów zalecamy spady po 3 mm z każdej strony). Dla przykładu wymiar ulotki A6 po docięciu (rozmiar netto) wynosi 105x148 mm, a wymiar pliku ze spadami (rozmiar brutto) powinien wynosić 109x152 mm. Dodatkowo należy pamiętać, aby ważne elementy takie jak logo oraz tekst były oddalone co najmniej 3 mm od linii cięcia, czyli 5 mm od krawędzi projektu (2 mm spadów + 3 mm bezpiecznego marginesu).


Czym są spady?
Spady to obszar arkusza, który w procesie wykończeniowym zostaje ucięty. Powodem jest niedokładność sprzętów takich jak gilotyna oraz tego, że materiały te cięte są przeważnie z dużego stosu, co powoduje minimalne przesunięcia. Bardzo ważne jest, aby spad został wykonany tak samo jak reszta pracy, ponieważ jest to dodatkowy obszar naszego projektu. Tło oraz zdjęcia muszą dochodzić do krawędzi dokumentu.



Czcionki:
Czcionki powinny zostać zamienione na krzywe. Oznacza to zamianę czcionki na obiekt wektorowy (linie), których już później nie da się edytować. Dlaczego to zalecamy? Otworzenie pliku na innym komputerze może spowodować wystąpienie błędów. Dodatkowo używając mało popularnej czcionki, może się zdarzyć, że będzie ona niedostępna w naszej drukarni. W tym wypadku zostaną podstawione domyślne czcionki i tekst może być nieczytelny.

Jak zmienić czcionki na krzywe w programie Photoshop?
-> W menu Warstwy należy zaznaczyć warstwę z tekstem i nacisnąć prawy przycisk myszy Konwersja na kształt.

Jak zmienić czcionki na krzywe w programie CorelDraw?
-> W menu należy wybrać Rozmieść, a następnie Przekształć w krzywe.

Jak zmienić czcionki na krzywe w programie Illustrator?
->W menu należy wybrać Tekst, a następnie Zamień na krzywe.

Teksty:
Teksty czarne powinny być przygotowane w 100% K bez innych dodatkowych kolorów (bez CMY). Minimalne nasycenie dla każdego koloru w palecie CMYK wynosi 8%.

Kolorystyka tła i elementów w tle:
Zalecamy, aby suma nasycenia kolorów w palecie CMYK wynosiła minimum 8% (np. C0 M0 Y0 K8, C3 M2 Y1 K2). Maksymalna suma nasycenia nie powinna przekraczać 330% (np. C80 M70 Y80 K100).

Darmowa dostawa
Sprawdź ceny projektów
Payu
Możliwość płatności kartą w biurze
Wspieramy krakowskie zoo